Kategorie
Wskazówki

Zakupy przez Internet – na co uważać?

 

Woman shopping online

Klienci coraz mniej boją się dokonywać zakupów przez Internet o czym świadczą najnowsze statystki mówiące o tym, że ponad 55% ankietowanych preferuje właśnie tę formę kupowania.

 

Przede wszystkim cenimy sobie wygodę. Nie trzeba nigdzie iść i tracić czas na przedzieranie się przez miasto czy stanie w kolejce. Nie bez znaczenia ma także to, że zakupy możemy dokonywać o dowolnej porze dnia.

Prosta zasada: nie kupuj najdrożej, i unikaj tych ofert, które są najtańsze

Internet jest ogromny. Można znaleźć w nim pełno sklepów, które oferuję produkty, których próżno szukać w sklepach stacjonarnych. Nie kupuj w pierwszym lepszym sklepie. Po to powstały porównywarki cenowe, aby móc porównać ceny i znaleźć tę najkorzystniejszą.

Nie kupujmy w miejscach, gdzie produkt jest najtaniej, jeżeli nie znamy sklepu. W głowie powinna zapalić się czerwona kontrolka, jeżeli sklep oferuje cenę za produkt dwukrotnie niższą niż ma konkurencja.

Zwróćmy uwagę na opinie o sklepie internetowym. Czy odpisują na wiadomości, ile czasu trwa realizacja zamówienia, co mają do powiedzenia o sklepie klienci. To bardzo ważne informacje, zanim przystąpimy do przelewu pieniędzy.

Jeżeli nie jesteśmy pewni co do rzetelności sklepu, a jesteśmy już zdecydowani na dany produkt, wybierzmy opcję „opłata za pobraniem.” Unikniemy w ten sposób niepotrzebnych nerwów, jeżeli sprzedawca nagle zamilknie na kilka tygodni.

Surf safely

Przystępujemy do zapłaty

Jeżeli wybierzemy sklep, który akceptuje karty płatnicze, z czym nie powinien być duży problem, możemy przystąpić dokonania transakcji.

Jeżeli wybierzemy szybki przelew za pomocą któregoś  z zewnętrznych serwisów jak PayU albo  PayPal to zwróćmy uwagę, czy wyświetli się certyfikat ssl.  Certyfikat strony do dowód, że połączyłeś się z prawdziwym systemem płatności. Można to sprawdzić klikając w ikonę kłódki w pasku przeglądarki.

Zwróćmy uwagę, czy adres zaczyna się od http:// czy https://. Połączenie jest szyfrowane, gdy będzie zaczynać się od https://

 

Przestrzegajmy się sklepów i serwisów, które wymuszają od nas podania loginu i hasła do banku. Tego typu serwisy same logują się do Twojego konta i dokonują należność, dlatego ze względów bezpieczeństwa, lepiej unikać tego typu płatności.

Pamiętajmy, że popularne serwisy szybkich płatności odsyłają nas na stronę banku, gdzie bezpiecznie możemy wprowadzić poufne dane.