Zakupy przez Internet – na co uważać?

 

Woman shopping online

Klienci coraz mniej boją się dokonywać zakupów przez Internet o czym świadczą najnowsze statystki mówiące o tym, że ponad 55% ankietowanych preferuje właśnie tę formę kupowania.

 

Przede wszystkim cenimy sobie wygodę. Nie trzeba nigdzie iść i tracić czas na przedzieranie się przez miasto czy stanie w kolejce. Nie bez znaczenia ma także to, że zakupy możemy dokonywać o dowolnej porze dnia.

Prosta zasada: nie kupuj najdrożej, i unikaj tych ofert, które są najtańsze

Internet jest ogromny. Można znaleźć w nim pełno sklepów, które oferuję produkty, których próżno szukać w sklepach stacjonarnych. Nie kupuj w pierwszym lepszym sklepie. Po to powstały porównywarki cenowe, aby móc porównać ceny i znaleźć tę najkorzystniejszą.

Nie kupujmy w miejscach, gdzie produkt jest najtaniej, jeżeli nie znamy sklepu. W głowie powinna zapalić się czerwona kontrolka, jeżeli sklep oferuje cenę za produkt dwukrotnie niższą niż ma konkurencja.

Zwróćmy uwagę na opinie o sklepie internetowym. Czy odpisują na wiadomości, ile czasu trwa realizacja zamówienia, co mają do powiedzenia o sklepie klienci. To bardzo ważne informacje, zanim przystąpimy do przelewu pieniędzy.

Jeżeli nie jesteśmy pewni co do rzetelności sklepu, a jesteśmy już zdecydowani na dany produkt, wybierzmy opcję „opłata za pobraniem.” Unikniemy w ten sposób niepotrzebnych nerwów, jeżeli sprzedawca nagle zamilknie na kilka tygodni.

Czytaj również  Czy sampopoczucie jest zależne od oświetlenia?

Surf safely

Przystępujemy do zapłaty

Jeżeli wybierzemy sklep, który akceptuje karty płatnicze, z czym nie powinien być duży problem, możemy przystąpić dokonania transakcji.

Jeżeli wybierzemy szybki przelew za pomocą któregoś  z zewnętrznych serwisów jak PayU albo  PayPal to zwróćmy uwagę, czy wyświetli się certyfikat ssl.  Certyfikat strony do dowód, że połączyłeś się z prawdziwym systemem płatności. Można to sprawdzić klikając w ikonę kłódki w pasku przeglądarki.

Zwróćmy uwagę, czy adres zaczyna się od http:// czy https://. Połączenie jest szyfrowane, gdy będzie zaczynać się od https://

 

Przestrzegajmy się sklepów i serwisów, które wymuszają od nas podania loginu i hasła do banku. Tego typu serwisy same logują się do Twojego konta i dokonują należność, dlatego ze względów bezpieczeństwa, lepiej unikać tego typu płatności.

Pamiętajmy, że popularne serwisy szybkich płatności odsyłają nas na stronę banku, gdzie bezpiecznie możemy wprowadzić poufne dane.