Kategorie
Transport i logistyka

Skuteczna firma kurierska – główne cechy

Firmy kurierskie to wyspecjalizowane jednostki zajmujące się dostarczaniem przesyłek różnego rodzaju, zarówno w obrębie jednego miasta, jego okolic, jak i w obrębie całego kraju. Niektóre z nich oferują również przewozy międzynarodowe. Przewoźnika wybieramy zazwyczaj, w zależności od tego jaką przesyłkę i dokąd chcemy nadać. Najważniejsze dla klienta jest to, by paczka, czy list zostały dostarczone w sposób zgodny z jego oczekiwaniami, czyli skutecznie. Jaka powinna być dobra firma kurierska? Czym się kierować?

Czas dostarczenia

Najważniejszym z kryteriów jest czas dostarczenia przesyłki. Oczekujemy, że będzie on możliwie najkrótszy, czyli , że przesyłka dotrze do adresata błyskawicznie. Naturalnie jest to uzależnione od odległości ale również, w czas dostarczenia wlicza się czas przyjazdu kuriera do klienta . Standardem wśród wszystkich renomowanych przewoźników jest usługa zwana next day (następny dzień), która polega na dostarczeniu przesyłki następnego dnia roboczego. W przypadku usług miejskich (w obrębie jednej aglomeracji miejskiej) funkcjonuje usługa same day (tego samego dnia), czyli nadanie i doręczenie następuje tego samego dnia. Inaczej rzecz się ma w przypadku przesyłek międzynarodowych. Najszybsze są przesyłki lotnicze, nadane w ten sposób docierają do odbiorcy w ciągu 2 lub 3 dni. Bardziej ekonomiczne przewożone drogą lądową zależą od możliwości firm kurierskich, np. do Irlandii lub Wielkiej Brytanii przesyłki docierają w ciągu 5 do 7 dni, do innych krajów UE w 2 lub 3 dni, natomiast poza Unię Europejską w około 9 dni.

Firma kurierska
Firma kurierska

Ceny usług

Drugim ważnym kryterium są ceny usług. Uzależnione są one od wielu czynników. Przede wszystkim firmy kurierskie naliczają ceny w zależności od wielkości i wagi przewożonych paczek. Najczęściej stosuje sie tzw. wagę wymiarową (wagę gabarytową), która stanowi iloczyn wszystkich wymiarów paczki (długości, szerokości, wysokości), podzielony przez wskaźnik podany przez przewoźnika. Jeżeli waga gabarytowa jest większa od rzeczywistej wagi przesyłki, wówczas przewoźnik nalicza cenę według wagi gabarytowej. Dodatkowe opłaty pobierane są jeśli paczki  mają wymiary większe, niż te, które dana firma określiła w swoim regulaminie.

Jeśli chcemy znaleźć taniego kuriera, możemy wybierając go, skorzystać z internetowych porównywarek  usług kurierskich. Dobrym sposobem jest skorzystanie z usług brokera kurierskiego,  czyli wyspecjalizowanego sklepu internetowego  zajmującego się sprzedażą usług kurierskich.

Dodatkowe usługi

Dobrze funkcjonująca firma kurierska ma w swej ofercie wiele różnych usług. Należy oczekiwać, że kurier dotrze do nas do domu, aby odebrać przesyłkę. Dodatkowym atutem jest możliwość dostarczenia przesyłek w określonym terminie np. w dni wolne od pracy (najczęściej w soboty)lub w dogodnych dla nas godzinach (np. popołudniowych). Ponieważ nie wszyscy są zwolennikami wypełniania wielu dokumentów, dobrze jest, gdy sposób wypełniania dokumentów przewozowych jest uproszczony.

Wielu przewoźników oferuje nam również możliwość dodatkowego ubezpieczenia przesyłki, aby w wypadku jej zaginięcia lub zniszczenia klienci mogli otrzymać stosowne odszkodowanie. Solidne firmy kurierskie  mają usługę, która pozwala na opłacenie towaru przy jego odbiorze – przesyłka pobraniowa (COD). W wielu przypadkach przyspiesza to dostarczenie przesyłki.

Dobrze funkcjonująca firma kurierska oferuje szeroki wachlarz usług przewozowych, skupiając się głównie na szybkości dostarczenia przesyłki. Jej usługi powinny być w miarę tanie i w jak największym stopniu ułatwiać klientom nadanie i odbiór przesyłki.