Kategorie
Technologie

Przymiarki do kupna laptopa, co warto mieć

sale of laptops in store

Raz na jakiś czas przychodzi moment, w którym trzeba podjąć decyzję o wymianie posiadanego laptopa na nowszy model. Na sklepowych półkach jest ogromna ilość różnych modeli laptopów, na szczęście opierając się na kilku przydatnych wskazówkach można podjąć dobrą decyzję w wyborze nowego komputera.

Marka komputera

Zanim przejdziesz do dywagacji na temat parametrów komputera, podejmij decyzję na temat marki. Poszukaj informacji o opiniach użytkowników na temat jakość wykonania sprzętu. Oczywiście nie powinno się podejmować decyzji na podstawie jednej pojedynczej opinii w Internecie, ale jeżeli większość kupców negatywnie wyraża się o danej marce, to warto wziąć do pod uwagę.

Bardzo ważną kwestią jest podejście producenta do roszczeń gwarancyjnych. Niestety, duża ilość marek (w tym wiele liczących się na rynku) ma złe podejście do klienta, i niemal każdą winę za usterkę próbuje przerzucić na użytkownika. Wybierz markę przyjazną klientowi, najlepiej jakby miał serwis door-to-door, czyli firma sama przyśle kuriera po sprzęt.

Rozmiar laptopa

Laptop można kupić od 13 do 17 cali. Im mniejszy wyświetlacz, tym mniejszy komfort użytkowania, ale jednocześnie większa wygoda przy jego przenoszeniu. 13 calowe notebooki idealnie nadają się dla osób często podróżujących oraz do drobnych zadań biurowych. 17 calowe idealnie wpasują się w domowe warunki, gdzie będzie przenoszony jedynie z biurka na kanapę. Kompromisem są 15 calowe komputery, które będą na tyle duże, a jednocześnie na tyle lekkie, że idealnie odnajdą się w domu jak i w podróży.

Rodzaj wyświetlacza

Najtańsze laptopy mają matrycę NT. Charakteryzują się one gorszą jasnością i kolorami, a także bardzo wąskimi kątami widzenia. Obecnie najbardziej optymalnym wyborem są komputery na matrycy IPS, które dadzą bardzo jasny obraz i nasycone kolory, a także nie pogorszą go, gdy użytkownik będzie siedział pod kątem do komputera.

Bardzo ważną kwestią jest wybór matowej lub błyszczącej powłoki. Te matowe mniej odbijają światło, ale dają gorsze, „wyprane” kolory, dlatego idealnie nadają się dla grafików, gdyż bardziej odzwierciedlają rzeczywistość. Matryce błyszczące dają bardziej żywe kolory, więc lepiej się na nich przegląda zdjęcia i ogląda filmy.

woman chooses the laptop

Procesor, dysk twardy i kart graficzna

Wiele osób patrzy przede wszystkim na ilość GHz w procesorze. To błąd. Oczywistym jest to, że laptop z procesorem Intel Atom będzie kilkukrotnie słabszy od najsłabszego z procesorem i3. Nie da się jednak ukryć, że laptopy mają gorsze parametry od komputerów desktopowych, nawet, jeżeli porówna się takie same dwa modele procesorów. Dzieje się tak, ponieważ w trosce o długi czas pracy na baterii laptopach montuje się procesory niskonapięciowe z oznaczeniem „U” na końcu.

Nie kupuj komputerów z procesorem Intel Celeron. Celuj w takie produkty jak i3, i5 lub i7, przy czym dla normalnego użytkowania wystarczy procesor z serii i5. Poczytaj opinię o wydajności danego modelu, może się okazać, że będzie on lepszy niż nowszy model.

Inaczej wygląda sytuacja z kartą graficzną. W komputerach ze średniej półki zainstalowana jest karta graficzna Intel HD Graphic, który nada się jedynie na mało wymagające gry. Warto poszukać laptop z drugą kartą graficzną z serii GeForce. Dzięki temu laptop posłuży nie tylko więcej gier, ale da również bezproblemową pracę na popularnych programach graficznych.

Dysk twardy

Dysk twardy jest jednym z elementów najbardziej odpowiedzialnych za płynną pracę komputera. Zawieszanie się i tzw. „mulenie” najczęściej wynika z wolnej pracy dysku talerzowego. Owe dyski HDD są najczęściej występującymi pamięciami w laptopach, zwłaszcza w tych tańszych. Nie warto ich brać, chyba są zamontowane w laptopie jako dodatkowe miejsce na zapis danych.

System powinien być zainstalowany na dysku SSD. Jest on kilkukrotnie szybszy niż dyski talerzowe i zapewni szybką prace systemu.

Opcjonalnie można kupić komputer z dyskiem SSHD. Jest to hybryda, szybsza od dysku talerzowego, ale znacznie wolniejsza od dysku SSD.