Kategorie
Aplikacje i programy

Przydatność szkolenia z Excela

Jeszcze do niedawna umiejętność pracy w Excelu była atutem zwiększającym szanse na rynku pracy. Dziś jest to wymóg konieczny niemal w większości zawodów. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie szkolenia z Excela weszły na stałe do oferty edukacyjnej. Jednak czy warto zainwestować w takie szkolenie?

Dlaczego warto uczyć się Excela?

Tendencje na rynku pracy jasno wskazują, że liczba osób zatrudnionych w sektorze usług z roku na rok systematycznie rośnie. Wszystko za sprawą rozwoju zmierzającego w kierunku społeczeństwa informacyjnego, w którym największa część dochodu narodowego generowana jest z sektorów zajmujących się przetwarzaniem danych i informacji. Excel jest najbardziej popularnym programem do analizy danych. Nic więc dziwnego, że w większości ofert pracy poszukiwane są osoby ze znajomością tego programu.

Wśród wielu Polaków można zaobserwować niechęć, a nawet lęk przed uczeniem się Excela. Większość z nas posiada mniejsze lub większe doświadczenia z tym programem ze szkolnych lekcji informatyki. Wtedy to byliśmy zmuszeni do poznania podstawowych funkcji Excela i wykonywania w nim nudnych i żmudnych zdań na ocenę. Dziś Excela uczymy się z własnej woli.

 Szkolenie z Excela czy samodzielna nauka w domu?

Jeśli macie zamiar odświeżyć, pogłębić lub nawet nauczyć się od podstaw obsługi Excela, są na to dwie opcje – nauka samodzielna na podstawie poradnika lub materiałów w Internecie albo zainwestowanie w profesjonalne szkolenie z Excela. Pierwsza opcja jest dobra o ile macie duże pokłady auto motywacji oraz potraficie teorię samodzielnie przekuć w praktykę. Szkolenie z Excela ma jednak tę przewagę, że każdą z funkcji tego programu od razu uczycie się w aspekcie praktycznym, który później bez problemu możecie przenieść na grunt waszych działań zawodowych. Podczas takiego szkolenia od razu widzicie, w jaki sposób przy pomocy Excela możecie ułatwić sobie pracę.

Excel dla każdego

Jakie szkolenie z Excela wybrać?

Szkolenia z Excela są zróżnicowane pod względem poszczególnych poziomów. Do wyboru macie trzy poziomy: podstawowy, średniozaawansowany oraz zaawansowany. Poziomy te mają bardzo zróżnicowane programy i odpowiadają innym potrzebom potencjalnych kursantów. Ważne jest, aby dobrać poziom kursu zgodnie z naszą faktyczną wiedzą i umiejętnościami. Wybierając kurs o za niskim poziomie, będziecie po prostu się nudzić. Natomiast, podczas gdy wybierzecie kurs dla was za trudny, zupełnie się pogubicie i nie będziecie nadążać za grupą. Dlatego warto wczytać się dokładnie w program kursu i do każdego punktu odpowiedzieć na pytanie: „Czy już to umiem, czy jeszcze nie?”.

Jak wygląda szkolenie z Excela dla zaawansowanych?

Szkolenie z Excela na poziomie podstawowym zawiera naprawdę bazowe informacje, ponieważ ma za zadanie oswoić z programem nawet te osoby, które pierwszy raz widzą go na oczy. Dlatego szkolenie zaczyna się od poznania interfejsu i kluczowych pojęć takich jak skoroszyt, arkusz czy komórka. Poznaje się także formatowanie komórek. Następnie przechodzi się do nauki tworzenia prostych formuł i zastosowania czterech podstawowych funkcji – sumy, średniej, MIN oraz MAX. Zazwyczaj tworzy się także proste bazy danych i generuje wykresy. Poziom zaawansowany przeznaczony jest dla osób, które już pracują w Excelu i znają go całkiem dobrze, ale chcą jeszcze lepiej wykorzystać wszystkie możliwości, jakie ma im do zaoferowania. Często szkolenie z Excela na tym poziomie określa się jako „dla profesjonalistów”. Tutaj pracuje się już za skomplikowanych arkuszach i dużych zbiorach danych. Uczy się szczegółowej analizy danych i rozwiązywania problemów przy jej pomocy. Poznaje się także zagadnienia związane z eksportem i importem danych między różnymi aplikacjami a Excelem. Porusza się również zagadnienia ochrony skoroszytów i arkuszy.

Jak przebiega szkolenie z Excela dla średniozaawansowanych?

Na poziomie średniozaawansowanym formuły i funkcje omawia się już bardziej dokładnie. Można nauczyć się funkcji finansowych, logicznych oraz warunkowych. Poznaje się również formatowanie warunkowe, narzędzie analizy danych takie jak sortowanie i filtrowanie oraz funkcje wyzyskiwania pionowego i sumy częściowej. Często pojawia się na tym poziomie również tworzenie tabel i wykresów przestawnych. Jeśli już kiedyś mieliście do czynienia z Excelem, możecie śmiało wybrać kurs średniozaawansowany. Szkolenie z Excela bowiem na tym poziomie zaczyna się często od błyskawicznego powtórzenia podstaw, które pozwala na odświeżenie wiedzy i rozgrzanie się przed częścią główną warsztatów.