Kategorie
Ekonomia

Popularność kierunku ekonomicznego na studiach

Ekonomia od lat znajduje się na liście kierunków najchętniej wybieranych przez świeżo upieczonych maturzystów. Kandydaci na studia wierzą, że po jej ukończeniu łatwiej będzie im zdobyć dobrze płatną pracę w banku, dziale finansowym przedsiębiorstwa lub renomowanej instytucji finansowej. A jak jest w rzeczywistości?

Ekonomia sposobem na wysokie zarobki

Jak studenci ekonomii wyobrażają sobie najczęściej swoją zawodową przyszłość? W działach analitycznych banku, na stanowiskach zarządczych w dużych firmach oraz w biurach rachunkowych. W rzeczywistości nie dla wszystkich absolwentów znajdzie się praca w upragnionym miejscu, lecz przed większością z nich mogą się otworzyć nowe, nieznane wcześniej perspektywy zawodowe. A wszystko za sprawą uczelni, które już od kilku lat prześcigają się w tworzeniu atrakcyjnych specjalności, coraz ściślej powiązanych z pokrewnymi dziedzinami biznesu. Studia na kierunku ekonomia otwierają więc furtkę nie tylko do pracy w działach finansowych, rachunkowych i księgowych, ale również w obszarach marketingu, PR-u, dziennikarstwa i strategicznego zarządzania przedsiębiorstwem.

Studenci mogą wybrać na przykład specjalizację związaną z zasobami ludzkimi w organizacji, dzięki której nauczą się tworzyć plany zatrudnienia, rekrutować kandydatów do pracy, budować skuteczne systemy motywacji oraz prowadzić negocjacje z pracownikami. Opanują także umiejętność wykorzystywania nowoczesnych kanałów informacji w celu komunikowania się z kandydatami oraz tworzenia profesjonalnych prezentacji medialnych. Po ukończeniu tej specjalności uzyskają więc nie tylko wiedzę niezbędną do wykonywania zawodu ekonomisty, ale również HR-owca.

Ekonomia dla biznesu

Kierunki studiów związane z ekonomią cieszą się rosnącą popularnością także wśród osób chcących związać swoją przyszłość z zarządzaniem przedsiębiorstwem. To właśnie z myślą o nich powstały specjalności wspierające kształcenie przyszłych menedżerów tj.: ekonomia globalna i menedżerska czy strategie biznesu w warunkach globalizacji. Absolwenci studiów, którzy jeszcze przed odebraniem dyplomu poszerzą swoją wiedzę o zagadnienia związane z prowadzeniem biznesu, mogą później zdobyć pracę na stanowiskach kierowniczych, a nawet awansować na członków zarządu.

Studia ekonomiczne budzą dziś zainteresowanie zarówno kandydatów uzdolnionych matematycznie, jak również osoby marzące o karierze w biznesie, marketingu czy działach personalnych. Szerokie perspektywy zatrudnienia oraz program studiów uwzględniający potrzeby rynku zwiększają szanse absolwentów na zdobycie pracy w upragnionym zawodzie.