Kategorie
Gabinet XXI wieku

Nowoczesne meble biurowe

Pierwsze skojarzenie z nowoczesnym biurem? Chłód i nuda. Imitujące kolor drewna matowe okleiny na szarych, prostych metalowych nóżkach, brak ozdób i ekstrawagancji – co ma zapewnić profesjonalny i poważny wygląd biura. Tymczasem meble biurowe wcale nie muszą być takie. Przecież design, dobry gust czy kolory wcale nie są odbierane jako brak profesjonalizmu! Koniecznie dowiedz się, jak urządzić biuro z klasą.

Uniwersalnie i funkcjonalnie

Zdaje się, że bezpowrotnie minęły już czasy, gdy raz postawione w firmie meble stały tam kolejne ćwierćwiecze. Dziś firmy funkcjonują dynamicznie, muszą reagować na zmieniającą się gospodarkę, okoliczności, rozwijać, a co za tym idzie – dostosowywać też swoje wnętrza do nowych potrzeb. Stąd też główny trend w tej dziedzinie – elastyczność i uniwersalność. Przedsiębiorcy chętnie wybierają meble modułowe, składające się z kilku, kilkunastu elementów, które można dowolnie łączyć, przestawiać i zawsze idealnie pasują. Z dwóch biurek można zrobić jedno, kanapę z poczekalni podzielić na dwa fotele do dwóch mniejszych poczekalni itd.

Oprócz tego, same meble potrafią pełnić funkcje organizatorów przestrzeni i sposobu funkcjonowania całej firmy. Przykład? Dźwiękoszczelne ścianki stosowane w biurach tupu open space – pomagają zapanować nad trudną kwestią odbijających się echem rozmów i skupić się na własnej pracy, ale będąc wciąż w kontakcie z współpracownikami.

Meble biurowe
Meble biurowe

Lekkość i kolor

Jednym z głównych trendów jest też lekkość. Do lamusa przeszły już ciężkie fotele, masywne biurka, ogromne szafy. Dziś stawia się na dostęp naturalnego światła, swoistą transparentność przestrzeni. Nie ma wszak potrzeby wynajmowania gigantycznego biura, jeśli wystarczy ergonomicznie i lekko zagospodarować dostępną przestrzeń, stąd popularność delikatnej formy.

Nowoczesności nadaje też kolor. Bardzo modne są biurowe meble tapicerowane, zwłaszcza w systemach modułowych. Kanapy, fotele, pufy  gładko obite żywymi kolorami – fioletem, pomarańczowym, żółtym czy chabrowym – ożywiają przestrzeń i nadają jej wesołego, pozytywnego charakteru, szczególnie jeśli zestawimy je z elementami kojarzącymi się raczej z wnętrzami domów: poduszki czy lampy stołowe albo stojące z tkaninowymi abażurami. I bynajmniej nie daje to wrażenia braku profesjonalizmu, a wręcz przeciwnie – biuro staje się miejscem, w którym przebywa się chętnie, można swobodnie i rzeczowo rozmawiać, a nie zimną komórką z nienaturalnym światłem jarzeniowym, z której chce się wyjść jak najszybciej.

Nowoczesne meble biurowe to nic złego. Pokazują firmę jako przyjazne miejsce, z życiowym i nowoczesnym podejściem do biznesu. Jeśli przy tym są funkcjonalne i trwałe, mogą pomóc śmiało wypłynąć na szerokie wody niejednemu przedsiębiorcy.