Kategorie
Wskazówki

Najlepsze metody na oprawę dokumentów

 

bindowanie dokumentów

Forma, w jakiej prezentujemy dokumenty, jest często bardzo istotna – właśnie dlatego dużą wagę trzeba przywiązywać do ich oprawy. Ma wpływ na estetykę przedstawianych dokumentów, stanowi ochronę przed różnego rodzaju uszkodzeniami, a także świadczy o profesjonalizmie firmy czy danej osoby. W jaki sposób można oprawiać dokumenty?

 

Bindowanie

 

Bindowanie to jedna z najpopularniejszych obecnie form oprawy dokumentów. To tania i szybka metoda (cały proces trwa ok. 5 minut), która wymaga przedziurkowania wszystkich dokumentów przeznaczonych na oprawę (łącznie z ewentualną okładką). Następnie całość umieszcza się w drutowanym lub plastikowym grzbiecie. Odbywa się to za pomocą specjalnego narzędzia, nazywanego bindownicą. Bindowanie dokumentów oferują nie tylko firmy poligraficzne czy introligatorskie – taka usługa wykonywana jest też w większości punktów ksero. Do zbindowanych dokumentów można dokładać kolejne kartki lub je wyjmować – wystarczy rozciągnąć grzbiet. Zazwyczaj tą metodą można oprawić do ok. 500 kartek.

 

Termobindowanie

 

Termobindowanie to metoda oprawy dokumentów wykorzystująca ciepło. To jeden z bardziej nowoczesnych sposobów, który polega na spajaniu kartek papieru za pomocą termobindownicy. Spoiwem kartek z oprawą jest klej, który znajduje się w okładce. Klej staje się aktywny pod wpływem wytwarzanej przez urządzenie, wysokiej temperatury. Po złączeniu kartek włącza się zegar, który daje sygnał, kiedy bindowany dokument należy wyjąć i poczekać na jego wyschnięcie. Dokumenty oprawione metodą termobindowania są sklejone na zawsze, nie można ich rozdzielić (próba rozdzielenia może skończyć się uszkodzeniem dokumentów). Metodę często wykorzystuje się przy oprawie różnego rodzaju cenników czy też dokumentów prawnych.

mężczyzna z dokumentami

Oprawa twarda

 

Oprawa twarda jest jedną z bardziej estetycznych metod oprawy dokumentów. Doskonale zabezpiecza dokumenty przed uszkodzeniami i jest bardzo trwała. Metoda ta polega na zaciskaniu kartek w specjalnym, metalowym kanale, przy udziale odpowiedniej bindownicy. Nie ma tu potrzeby dziurkowania ani klejenia kartek. Twarda okładka, do której trafiają oprawiane dokumenty, wykonywana jest z wysokiej jakości okleiny, która ma fakturę tkaniny. Wewnątrz niej znajduje się okleina w białym kolorze. Przygotowanie takiej twardej oprawy nie trwa długo – najczęściej do 5 minut. Często wykorzystuje się ją do oprawy prac dyplomowych – wtedy okładki mają wytłoczony odpowiedni napis. Co ważne, w przypadku pomylenia dokumentów można wyjąć poszczególne kartki i je wymienić. Opisywana metoda umożliwia oprawę do 300 kartek standardowego papieru.

 

Oprawa w listwę wsuwaną

 

Oprawa w listwę wsuwaną to szybki, ale jednocześnie dość estetycznie wyglądający sposób oprawy, polegający na złączeniu dokumentów przy pomocy specjalnej listwy. Zaciska ona wszystkie kartki w odległości ok. 5 mm od ich krawędzi. Wybierając ten sposób, można bez problemów rozłożyć oprawiony dokument, a następnie z powrotem go złożyć. Ta metoda nie wymaga użycia specjalistycznych urządzeń. Listwy dostępne są zazwyczaj w kilku standardowych kolorach.