Kategorie
Technologie

Kleje hotmelt – ogólna charakterystyka

Wbrew pozorom „klej” nie zawsze oznacza to samo. Istnieje wiele rodzajów różniących się zastosowaniem i sposobem aplikacji. Jednym z typów są kleje hotmelt. Co je wyróżnia? Do czego są przeznaczone?

Co charakteryzuje kleje hotmelt?

Same wyrazy „hot”, „melt” mogą wskazywać na właściwości tych klejów. Są to inaczej substancje gorącotopliwe Oznacza to, że ich stopienie i aktywacja odbywają się pod wpływem ciepła. W temperaturze pokojowej występują one w stałym stanie skupienia. Do ich stopienia służą specjalne aplikatory, którymi jednocześnie można nanieść klej na dowolną powierzchnię.

Jak skład mają kleje hotmelt?

Kleje hotmelt powstają zwykle na bazie poliuretanu, poliolefiny lub etylenu połączonego z octanem winylu. Oprócz tych substancji, w ich składzie zawarte są również żywice syntetyczne lub naturalne oraz woski wpływające na lepkość i przyczepność kleju. Co ciekawe, w klejach hotmelt obecne są także antyutleniacze, których funkcją jest przeciwdziałanie degradacji kleju przez jego wcześniejsze utlenienie.

Jakie zastosowanie mają kleje hotmelt?

Kleje tego typu są stosowane w wielu gałęziach przemysłu. Szerokie wykorzystanie zawdzięczają swoim właściwościom – są trwałe i można je długo przechowywać.

Kleje hotmelt
Kleje hotmelt

Kleje hotmelt stosuje się m.in. w przemyśle meblarskim, budowlanym, samochodowym, a także do produkcji opakowań i etykietowania.

Jakie rodzaje wyróżniamy?

Kleje hotmelt mogą występować w postaci granulek, lasek lub w poduszkach. Pierwszy z wymienionych typów wykorzystywany jest zwykle przez duże zakłady przemysłowe i roztapiany w specjalnych wielkogabarytowych maszynach. Zazwyczaj sprzedawane są w workach mogących pomieścić nawet 50 kg granulek. Są dość uniwersalne, stąd ich wykorzystanie w wielu dziedzinach przemysłu. Kleje w laskach aplikowane są za pomocą pistoletów ręcznych. To najbardziej powszechny rodzaj klejów hotmelt w warunkach domowych i niewielkich zakładach. Kleje w laskach dobrze sprawdzają się podczas łączenia drobnych elementów. Kleje w poduszkach, tak jak granulki stosowane są w dużych zakładach produkcyjnych. Mogą mieć kolor biały, żółty lub transparentny. Kupuje się je w pudełkach mieszczących zwykle od kilkunastu do 30 kg. Cechuje je duża trwałość, stąd ich szerokie zastosowanie w przemyśle.

Jak aplikować?

Sposób aplikacji kleju hotmelt zależy przede wszystkim od jego rodzaju. Najprościej odbywa się to w przypadku kleju w laskach. Aplikator ma postać poręcznego pistoletu, w którym odbywa się również topienie kleju. W dużych zakładach wykorzystywany jest system zbiornikowy. Klej topiony jest w dużym zbiorniku, z którego za pomocą węży zostaje przekierowany do aplikatorów. Przy mniejszych produkcjach stosuje się system progresywny. Klej topiony jest wówczas na siatce grzewczej. Następnie węże transportują go do pistoletu będącego aplikatorem. Ten system jest mniej wydajny niż zbiornikowy, ale może przekierować więcej kleju niż zwykłe pistolety. Dzięki temu idealnie nadaje się do zakładów produkcyjnych i przedsiębiorstw, w których klej nie jest używany stale i w dużych ilościach.