Kategorie
Ekonomia Wskazówki

Kiedy zacząć kupować prezenty świąteczne? Zaplanuj to dobrze!

Nadchodzą Święta, a wraz z nimi czas kupowania prezentów. Jak zrobić to dobrze i, co najważniejsze, nie przepłacić? Nie ma wyjścia – trzeba to zaplanować z wyprzedzeniem. Oczywiście najtaniej zakupy zrobimy w Internecie, tylko szkopuł tkwi w tym, że zamówiony towar musi do nas dotrzeć w odpowiednim czasie. Standardem jest, że sklepy internetowe czy serwisy aukcyjne ostrzegają kupujących, że w okresie przedświątecznym nie gwarantują dostawy w terminie. I nie jest to jedynie zabieg marketingowy – firmy logistyczne maja większe obłożenie, a doba także przed Świętami ma tylko 24 godziny. Co więc musimy zrobić? Poniżej podpowiadamy, jak się do tego zabrać!

Zakupy za granicą

Każdy, kto choć raz zamawiał coś przez Ali Express wie, że w zależności od rodzaju zakupionego towaru może on dotrzeć do nas nawet po miesiącu czasu. Taka jest niestety specyfika transportu międzynarodowego, gdzie w przewiezieniu towaru z punktu nadania do punktu odbioru może brać udział nawet kilka firm spedycyjnych. W grę wchodzi też zwykle podróż statkiem, TIRem, a na końcu dopiero kurierem rodzimej firmy logistycznej (zajrzyj na: https://www.rhenus.com/pl/pl/).

Dlatego nie będzie przesadą, że jeśli mamy zamiar w mikołajkowe i gwiazdkowe prezenty zaopatrzyć się za granicą, to zakupy powinniśmy zrobić nawet 2 miesiące wcześniej. Ale wtedy nie ma takich promocji, jak przed Świętami – zawołają niektórzy. Zgadza się, ale towar z promocji musi przebyć taką samą drogę, jak kupowany bez niej i nawet najszybszy spedytor specjalizujący się w transporcie międzynarodowym tego nie przeskoczy. Nie zapominajmy również, że w przedświątecznym szaleństwie zakupowym bierze udział cały świat i warto przed płatnością dokładnie sprawdzać terminy dotarcia statków do europejskich portów. Niestety kursy kontenerowców i TIRów w transporcie międzynarodowym również się wydłużają w tym czasie, bo zamówień jest po prostu więcej.

Zakupy w kraju

Wydawać by się mogło, że skoro zagraniczny spedytor może potrzebować nawet 2 miesięcy na sprowadzenie towaru z Chin, to już kupując prezenty na miejscu powinno wystarczyć 2 tygodnie – nic bardziej mylnego! Firmy spedycyjne i logistyczne traktują okres przedświąteczny, jako czas maksymalizacji zysków i szukają najbardziej intratnych zleceń, których w tym okresie nie brakuje. Normalne więc będzie, że zakup pojedynczej sztuki towaru może nie być priorytetem w przeciwieństwie do hurtowej dostawy. Nie zapominajmy, że na okres Świąt firmy logistyczne nie powiększają floty samochodów i nie zatrudniają większej liczby kurierów.

Owszem w dużych firmach spedycyjnych jest większe zapotrzebowanie na rodzimych podwykonawców, którzy mogą „łatać dziury”, ale nie będzie ich aż tylu, żeby obsłużyć w terminie wszystkich. Wygrani będą ci, którzy – tak jak radzimy – zawczasu zaopatrzą się w wymarzone prezenty i ze spokojem będą czekać na odwiedziny Mikołaja czy wigilijną kolację. Oczywiście nie jest tak, że w okresie przedświątecznym pracownicy firm spedycyjnych masowo idą na wcześniejsze urlopy, ale jeśli wierzymy, że tuż przed pierwszą gwiazdką do naszych drzwi zadzwoni kurier z okolicznej firmy logistycznej z zamówionymi prezentami pod pachą, to możemy się niemiło rozczarować, gdy zadzwoni – ale dopiero po Świętach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *