Kategorie
Transport i logistyka

Jakie są obowiązki kuriera?

Usługi kurierskie to obecnie jedna z popularniejszych branży. Miliony ludzi korzysta z takich ofert, głównie zamawiając przez Internet różnego rodzaju towary. Nie zawsze jednak wiadomo, czego możemy oczekiwać od kuriera, a jakich zadań nie ma on obowiązku spełniać. Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej nurtujących zagadnień.

 

Podstawowe obowiązki kurieraObowiązki kuriera

Wiadomo, że obowiązkiem kuriera jest doręczenie paczki do adresata. Obecnie za pomocą opcji znajdź przesyłkę klient może na bieżąco śledzić na jakim etapie dostarczenia jest jego przesyłka. To bardzo dobra opcja, ponieważ nie trzeba w zawieszeniu oczekiwać na kuriera – dzięki opcji znajdź przesyłkę w kilka sekund wiemy, czy została ona już wydana. Co więcej, obecnie większość firm kurierskich informuje również sms-em, w który dzień i w jakim przedziale godzinowym kurier się pojawi. Z kurierem można również skontaktować się telefonicznie.  Prawo mówi o tym, że kurier ma obowiązek doręczyć paczkę do drzwi adresata. Jest jednak warunek – paczka, która ma zostać dostarczona, nie może ważyć więcej niż 30 kilogramów. Jeśli waga ta jest przekroczona, kurier nie ma obowiązku dostarczenia jej pod drzwi, a klient musi sam zatroszczyć się o to, jak paczkę wnieść do domu.

 

Paczki za pobraniem

Wiadomo, że nie zawsze paczki są opłacone z góry. Kiedy więc po sprawdzeniu w punkcie znajdź przesyłkę informacji na jakim jest ona etapie, warto mieć w domu przygotowana odliczoną kwotę. Dlaczego? Ponieważ kurier nie ma obowiązku wydawać nam reszty, w sensie że nie jest zobligowany do noszenia przy sobie drobnych do wydawania. I nie świadczy to wcale o jego nieuprzejmości – nie musi tego po prostu wykonywać.

kurier

Co ze sprawdzaniem paczki?

Tutaj sytuacja nie jest do końca jasna. Jeśli w znajdź przesyłkę widzimy, że została ona nadana do doręczenia, po czym pojawia się kurier, a paczka wygląda na mocno naruszoną, to wtedy kurier ma obowiązek poczekać, aż klient – jeśli wyrazi taką chęć –sprawdzi zawartość paczki. Kurier ma wtedy obowiązek otworzenia paczki i sporządzenia protokołu otwarcia. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jeśli dojdzie do takiej sytuacji, a towar okaże się być nienaruszony, może to wiązać się z dodatkowymi kosztami. Jeśli jednak klient podpisał już odbiór paczki, to kurier nie musi czekać na jej otworzenie.

Czego jeszcze nie wiemy o pracy kuriera?

Są sytuacje, kiedy obowiązek odpowiedzialności za paczkę zostaje zdjęty z kuriera. Wtedy, nawet jeśli doszło do jej uszkodzenia, kurier nie ponosi za to winy. Do takich sytuacji zalicza się chociażby niewłaściwe zabezpieczenie paczki przez nadawcę, lub tez przesyłanie rzeczy innych niż zostało to zadekretowane. Każda firma kurierska ma swoje regulaminy, więc warto się z nimi zapoznać, aby w razie sytuacji spornych wiedzieć, jakie były obowiązki kuriera. To pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek.