Kategorie
Wskazówki

Jaki wybrać pistolet pneumatyczny do kół?

Odkręcenie jednego koła przy pomocy zwykłego klucza zajmuje do kilku minut, ta sama czynność wykonana kluczem pneumatycznym zaledwie kilkanaście sekund. Różnica jest ogromna, dlatego na wyposażeniu zdecydowanej większość warsztatów samochodowych znajdują się sprężarki wraz z kompletem pistoletów pneumatycznych. Warto zatem wiedzieć, jak wybrać taki zestaw, żeby za niego nie przepłacić, a jednocześnie żeby spełnił wszystkie oczekiwania.

Zaczynamy od sprężarki

Kompletowanie wyposażenia warsztatowego należy zacząć od sprężarki, gdyż to właśnie ona dostarcza sprężone powietrze, zasilające klucz. Sprężarka zbyt słaba lub posiadająca za mały zbiornik może nie pozwolić na uzyskanie optymalnych parametrów pracy, a tym samym na wykorzystanie wszystkich możliwości kluczy. Jeśli parametry sprężarki będą źle dobrane, to może się wręcz okazać, że pistolety pneumatyczne będą pracował bardzo kiepsko, niewiele przydając się do pracy. Zaleca się, żeby zbiornik posiadał minimum 100 litrów pojemności, szczególnie jeśli sprzęt ma być intensywnie wykorzystywany. Kupno mało wydajnego zestawu do warsztatu samochodowego mija się z celem, powinien on sobie poradzić z większymi wyzwaniami niż mozolne odkręcenie kilku śrub w miesiącu.

Dlaczego firma jest ważna

W przypadku pistoletów pneumatycznych rozpoczęcie poszukiwań od firmy ma swoje uzasadnienie. Wysokie obciążenia i mnóstwo codziennej pracy to spore wyzwanie dla tych urządzeń, i te ze średniej, a tym bardziej niskiej półki po prostu sobie w którymś momencie przestają radzić – mówią specjaliści z firmy Buehnen. Awaria po okresie gwarancji najczęściej oznacza konieczność zakupu nowego urządzenia, dlatego też lepiej jest od razu zainwestować w coś porządnego. Wybór lepszego producenta oznacza też konieczność zapłacenia więcej, niż wynoszą ceny kluczy marketowych. Dobre pistolety pneumatyczne można już kupić za około 500 zł, modele z tej półki cenowej z powodzeniem poradzą sobie w typowych warsztatowych zastosowaniach. Oczywiście jeśli ktoś kupuje taki sprzęt do zastosowań amatorskich, to i za 200 zł może coś dobrego znaleźć, ale zdecydowanie lepiej jest trochę dołożyć i nie martwić się o to, czy kolejna śruba się odkręci.

Moment obrotowy

Przy pistoletach pneumatycznych jednym z najważniejszych parametrów jest moment obrotowy. W największym skrócie oznacza on siłę, z jaką można odkręcać i zakręcać śruby przy ich pomocy. Urządzenia te posiadają możliwość regulacji momentu, co pozwala na dobranie parametrów pracy w taki sposób, żeby nie zrywać gwintów. Prostsze modele pistoletów pneumatycznych mają kilka stopni regulacji, w bardziej zaawansowanych może to być nawet kilkanaście. Trzeba pamiętać o tym, że uzyskanie nominalnego momentu jest w dużym stopniu uzależnione od parametrów sprężarki.

Wytrzymałość i ergonomia

Podczas codziennego użytkowania klucze są różnie traktowane, niejednokrotnie spadają one z większej wysokości lub są regularnie obijane na podłodze. Dlatego też ważnym aspektem przy wyborze będzie ogólna trwałość i wytrzymałość, pozwalająca bez uszczerbku przetrwać w warunkach warsztatowych. Dla pracowników często pracujących z pistoletami pneumatycznymi ważna jest także ergonomia, dlatego kształt urządzenia powinien być dobrze dopracowany pod tym kątem.