Kategorie
Technologie

Historia klejów termotopliwych

Klejenie-na-gorąco

Kleje termotopliwe czyli tak zwane kleje „na gorąco” cieszą się w ostatnim czasie bardzo dużym uznaniem. Szczególnie ze względu na szeroki wachlarz ich możliwości. Drobne naprawy lub mocowanie lekkich przedmiotów stało się o wiele prostsze właśnie dzięki takim klejom. Świetnie sprawdzają się również w wielu branżach przemysłu i stały się rzeczą niezbędną w każdym gospodarstwie domowym.

Co to właściwie są kleje termotoliwe?

Kleje termotopliwe, by zadziałać potrzebują dwóch elementów oraz dostępu do energii elektrycznej. Pierwszym elementem jest specjalny pistolet, który służy do wielokrotnego użytku. Do wcześniej wspomnianego pistoletu wymagany jest wkład, w którym umieszczony jest klej w postaci stałej. Dopiero pod wpływem ciepła otrzymanego poprzez energię elektryczną klej topi się i można go użyć. Takie wkłady dostępne są na rynku w wielu wariantach kolorystycznych, jednak najbardziej popularne okazują się przeźroczyste, gdyż przy wszelkiego rodzaju naprawach – miejsce sklejenia nie jest widoczne.

Do czego mają służyć kleje termotopliwe?

Kleje termotopliwe odgrywają szczególną rolę w branży florystycznej. Dzięki nim floryści mogą stworzyć piękne kompozycje kwiatowe, a całość świetnie się trzyma. Przydadzą się również każdemu, kto pasjonuje się modelarstwem. Z pewnością pomogą skutecznie skleić nawet najmniejsze elementy. Dodatkowym atutem jest to, że prace będą wyglądać bardzo estetycznie.

Nie powinno ich również zabraknąć w żadnym domu. Tego rodzaju kleje w gospodarstwie domowym są potrzebne dosłownie do wszystkiego. Przydadzą się do sklejenia materiału, żelaza, ceramiki, a nawet szkła. Można je także wykorzystać do wszelkiego rodzaju rękodzieła, co z pewnością spodoba się fankom ręcznych robótek. Z ich pomocą można stworzyć świetną biżuterię, świąteczne stroiki, ozdoby do domu, a nawet kartki świąteczne, które wykonane własnoręcznie na pewno zachwycą każdego obdarowanego. A dzięki temu, że wkłady występują w różnych wariantach kolorystycznych, można mieć pewność, że rzeczy wykonane z ich pomocą będą wyglądały przepięknie.