Kategorie
Technologie

Drukarnia online – przyszłość ?

przycisk Print

Rynek poligraficzny, podobnie jak inne branże, w ostatnich latach uległ dużym zmianom. Tradycyjne drukarnie zmieniają swój profil działalności. Dzieje się tak, dlatego że drukarnie online zyskują coraz więcej klientów. Możliwość współpracy z kontrahentami z różnych regionów kraju pozwala na znaczny rozwój firmy. Czy taki kierunek rozwoju firm poligraficznych jest dobry?

Jak rozwija się rynek drukarni online?

Tradycyjne drukarnie i zakłady poligraficzne coraz częściej poszerzają swoje usługi o działania online. Jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy szukają nowoczesnych, szybkich i sprawdzonych rozwiązań. Dzięki działaniom w sieci firma może dotrzeć do klientów z całego kraju, a nawet spoza jego granic. Dodatkowo działania online o wiele łatwiej promować w sieciach społecznościowych i innych kanałach, jakie udostępnia internet.

Druk cyfrowy coraz częściej wykorzystywany jest nie tylko przez tradycyjne drukarnie wytwarzające materiały takie jak książki, ulotki czy inne nadruki na papierze. Drukarnie online to teraz także firmy zajmujące się produkcją fototapet, obrazów na płótnie, a nawet gadżetów reklamowych takich jak kubki, breloki czy długopisy. Tak szeroki zakres działań pozwala na znaczny rozwój firmy.

Jaka przyszłość czeka drukarnie online?

Dzisiaj firmy poligraficzne to nie tylko drukarnie online oferujące wydruk książki czy tradycyjnych reklam w postaci ulotek czy folderów. Pojęcie drukarni znacznie zmieniło swoje znaczenie, tak jak zmienił się zakres usług takich firm. Obecnie firmy poligraficzne oferują szereg usług, dla odbiorców praktycznie z całego świata. Szczególnie innowacyjny druk 3D zyskuje coraz większą popularność. Dzięki tego rodzaju drukowi można przygotowywać gotowe modele projektów architektonicznych, prototypy nowoczesnych, wysoce wyspecjalizowanych urządzeń, a także, przy wykorzystaniu odpowiednich materiałów, protezy kończyn, a nawet organów wewnętrznych.

Tak duże zmiany pokazują, że przyszłość drukarni nie jest zagrożona, pod warunkiem, że firmy te otworzą się na zmiany, jakie zachodzą w otaczającym je świecie i dostosują do nich oferowane przez siebie usługi. Jeżeli pozostaną przy dotychczasowym modelu pracy, znacznie mogą ograniczyć swoje przychody, co może wpłynąć na ich stagnację, a w przyszłości nawet konieczność likwidacji zakładu.

drukowanie online

Czy druk tradycyjny ma jeszcze przyszłość?

W niedalekiej przyszłości internet będzie kluczowym narzędziem zapewniającym komunikację, również pomiędzy klientem a usługodawcą. Takie działania znacznie upraszczają złożenie zamówienia – wystarczy wysłać materiał do druku w formie pliku, podać wszelkie parametry i niczym więcej się nie przejmować, gdyż zamówienie dotrze bezpośrednio do miejsca wskazanego w zleceniu. Błyskawiczna prędkość przesyłu danych oraz bezbłędność przekazanych informacji staną się kluczowym sprzymierzeńcem drukarni sieciowych. Wiele firm tego typu pracuje na specjalnie dla nich opracowanych systemach obsługi klienta, które jeszcze bardziej usprawniają wykonywanie zleceń. Dodatkowo usługi tego rodzaju drukarni są o wiele tańsze niż tradycyjne drukarki.

Właśnie dlatego można zadać sobie pytanie, czy tradycyjne drukarnie mają jeszcze przyszłość? Duża konkurencyjność na rynku poligraficznym sprawia, że coraz więcej firm tego typu otwiera się na usługi online. Większość firm stacjonarnych obok tradycyjnych usług wprowadza także możliwość składania zamówień online. Na rynku można spotkać coraz mniej drukarni, które pracują jedynie w trybie stacjonarnym, gdyż staje się to mniej opłacalne.