Kategorie
Finanse

Czym jest i kiedy trzeba wysyłać jednolity plik kontrolny?

JPK czyli jednolity plik kontrolny to hasło, z którym za pan brat są osoby odpowiedzialne za księgowość w dużych i średnich przedsiębiorstwach. Jednak teraz do ich grona dołączą również księgowe z mikoroprzedsiębiorstw, bowiem Ministerstwo Finansów nałożyło od 1 stycznia 2018 roku obowiązek wysyłania takich plików również na firmy zatrudniające mniej niż 10 osób.

JPK –cóż to takiego?

Jednolity plik kontrolny to specjalny plik, który należy wysyłać w celu sprawdzenia transakcji za dany okres. Jest to dokument wygenerowany w pliku exel, który zawiera wykaz danych gospodarczych za określony okres czasu. Do tej pory najbardziej popularny był JPK Vat, czyli jak łatwo się domyślić, ten który zawierał zestawienia dotyczące zakupów i sprzedaży towarów z VAT. Jednak obecnie nadchodzą zmiany i już w połowie roku obowiązkowe będzie przedstawianie również innych zestawień.

Jak wygenerować JPK?biznesmen

Można pokusić się o samodzielne generowanie JPK aczkolwiek to ryzykowne posunięcie. Bowiem należy wprowadzić wiele danych, dokładnie je podliczyć, skopiować w odpowiednim formacie, aby szablon się nie rozsypał. Dlatego o wiele prostszym rozwiązaniem jest zakup programu księgowości on-line, który nie tylko wskaże jakie dane i w które miejsca należy wpisać, ale również zadba o prawidłowość wszystkich wyliczeń i zachowanie odpowiedniej struktury i schematu pliku. Dzięki temu wygenerowanie JPK będzie o wiele prostsze i zdecydowanie mniej pracochłonne.

Kiedy wysyłać JPK?Jak wysyłać dokumenty w firmie

Obowiązkowe jest przesyłanie danych raz w miesiącu. Ustalono datę do 25 dnia każdego miesiąca – w tym czasie należy przesyłać zestawienie danych gospodarczych za poprzedni miesiąc. Do 31 grudnia 2017 roku wysyłać trzeba było jedynie VAT-owskie zestawienia. Jednak od lipca wchodzą w życie zmiany w przepisach. Na ich mocy przedsiębiorcy będą musieli wykazywać także inne zestawienia – jak chociażby zestawienia podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów, wykazów bankowych, magazynu, ksiąg rachunkowych. Warto też wiedzieć, że aby móc wysłać JPK konieczne jest posiadanie profilu zaufanego, a wygenerowane elektronicznie dokumenty podpisywać ważnym podpisem kwalifikowanym, którego wyrobienie wiąże się z pewnymi kosztami. Jednak i tak elektroniczne przesyłanie jednolitych plików kontrolnych jest o wiele sprawniejsze niż co miesięczne wystawanie w kolejkach w Urzędzie Skarbowym.

Nie warto unikać JPK

Mikroprzedsiębiorcy obowiązek przesyłanie JPK mają dopiero od 1 stycznia 2018 roku. Od razu warto podkreślić, że nie ma najmniejszego sensu próbować oszukać system i nie wysyłać tego swoistego sprawozdania. Jest to obowiązek nałożony na przedsiębiorców – obecnie już wszystkich – przez Ministerstwo Finansów i jego niedopełnienie może skutkować poważnymi konsekwencjami, również finansowymi. Dlatego najlepszym wyjściem będzie zakup odpowiedniego programu, który jest w stanie wygenerować JPK w różnych zestawieniach i pilnować terminów. A wtedy nic nie będzie stawało na przeszkodzie w sprawnym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.