Kategorie
Transport i logistyka

Czy klej na gorąco jest szkodliwy?

W składzie większości dostępnych w sklepach klejów znajdziemy polimery, które łączy się z innymi z rozcieńczalnikami, rozpuszczalnikami i napełniaczami. Kleje przemysłowe są substancjami chemicznymi, więc mogą być szkodliwe dla zdrowia. Kleje hot melt trzeba mocno rozgrzać, by je nałożyć. Jak to robić, by nie zaszkodzić zdrowiu? Czy klejenie pistoletem jest bezpieczne?

Cechy charakterystyczne klejów hot melt. Zanim zabierzemy się za klejenie pistoletem

Kleje na gorąco produkuje się na bazie syntetycznych polimerów (EVA – octan etyleno-winylowy, PA – poliamid, SP – poliolefina). Tego typu klej nazywa się zielonym klejem, gdyż jest całkowicie bezpieczny dla środowiska naturalnego. Spoiwo jest mocne, wytrzymałe i łączy powierzchnie bardzo szybko. Klejenie pistoletem nie jest trudne, jeśli zachowamy wszystkie zasady bezpieczeństwa. Co ważne, kleje na gorąco nie zapychają dyszy, co dla producentów oznacza ograniczenie wydatków związanych z prawą i konserwacją sprzętu.

Jak powinno wyglądać klejenie pistoletem z zachowaniem zasad bezpieczeństwa?

Kleje na gorąco utwardzane są za pomocą wilgoci zawartej w łączonych materiałach lub otoczeniu. Nakłada się je na gorąco, w temperaturze około 160˚C. Znajdują zastosowanie w przemyśle meblowym, gdyż gwarantują stabilność i trwałość. Nie musimy się obawiać, że wydzielają szkodliwe opary, gdyż są całkowicie bezpieczne. W warunkach domowych również możemy ich używać bez obaw. Trzeba tylko uważać, by przypadkowo nie oparzyć się rozgrzanym spoiwem. W czasie klejenia pistoletem, gdy na chwilę go odłożymy, odsuńmy się na bezpieczną odległość.

Czy kleje termotopliwe są bezpieczne dla zdrowia? Czy trzeba uważać w czasie klejenia pistoletem?

Klej na gorąco jest bezzapachowy, nie emituje oparów i jest bardzo wydajny. W związku z tym, jest bezpieczny dla zdrowia. W czasie klejenia pistoletem nie musimy niczego się obawiać. Jedynym zagrożeniem, zwłaszcza w warunkach przemysłowych, jest wysoka temperatura hot melt.

Spoiwa hot melt są powszechnie stosowane w stolarniach. Za pomocą klejów na gorąco przykleja się także forniry o dużej powierzchni i laminuje sią folie techniczne. Nakłada się je za pomocą pistoletów do kleju termotopliwego, gdy klei się małe powierzchnie. Kiedy potrzebna jest większa ilość kleju, nakłada się go za pomocą ogrzewanych węży o różnych długościach i średnicach. Istnieje więc ryzyko oparzenia. W związku tym pracownicy muszą pamiętać o odzieży ochronnej oraz o ostrożnym używaniu i nadzorowaniu maszyn.

Wiele substancji, które używa się w zakładach ma szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Klej hot melt jest całkowicie bezpieczny, ale w czasie klejenia pistoletem trzeba uważać, by nie oparzyło nas bardzo rozgrzane spoiwo.