Kategorie
Technologie

Cechy rowerów elektrycznych

 

 

Rower elektryczny to sprzęt, który może używać każdy bez względu na wiek i kondycję. Pozwala on na szybkie przemieszczanie się i omijanie korków, a przy tym jest przyjazny dla środowiska. Co więcej, tym różni się od swojego klasycznego odpowiednika, że dzięki silnikowi wspomaga jazdę i nie powoduje u rowerzysty tak dużego zmęczenia.

Czym właściwie jest rower elektryczny?

Rower elektryczny od jego pierwowzoru wyróżnia przede wszystkim fakt posiadania trzech elementów, które go napędzają – silnika, akumulatora i elektronicznego kontrolera. Napęd montowany jest zwykle na przedniej lub tylnej piaście. Najpopularniejsze silniki to te o mocy 250 Watt, a prędkość jaką może osiągnąć rower elektryczny nie przekracza 25 km/h. Często zdarza się tak, że po przekroczeniu wspomnianej szybkości silnik automatycznie wyłącza się. Ograniczona do 250 Watt moc ma swoje źródło w przepisach stworzonych przez Unię Europejską. Warto o tym pamiętać, ponieważ posiadanie silnika o większej sile jest niezgodne z prawem. Akumulator może być umieszczony w wielu miejscach – pod siodełkiem, pod ramą, na bagażniku. Jest on ładowany zwykle z normalnego gniazda elektrycznego, zatem nie jest to kwestia ani problematyczna, ani droga. Do pełnego naładowania bateria potrzebuje zwykle kilku godzin, a to ile kilometrów można przejechać na jednym ładowaniu, zależy od  jej pojemności.

Trafiają się modele, które wytrzymują trasę przekraczającą 100 km. Składający się na rower elektryczny kontroler umożliwia regulację mocy – odpowiada za sterowanie pracą silnika. Ten ostatni uruchamia się po rozpoczęciu pedałowania, a użycie hamulca powoduje zatrzymanie roweru elektrycznego. Obsługa sprzętu nie jest skomplikowana i poradzi sobie z nią dosłownie każdy. Rower elektryczny cechuje cicha praca, a ponadto nie wydziela on spalin. Jest on zazwyczaj dość ciężki, choć producenci starają się produkować coraz lżejsze modele, które bez trudu można przenieść np. po schodach.

 

Rower elektryczny – jakie przynosi korzyści?

Rower elektryczny, mimo iż wielu może uważać, że stanowi profanację roweru w klasycznym wydaniu, ma wiele plusów. Jednym z nich jest to, że pozwala on podróżować na dwóch kółkach osobom starszym, które zdecydowanie szybciej się męczą i z tego powodu często rezygnują z wyjścia na dwór. Nie należy zapominać o tym, że rower elektryczny jedynie wspomaga jazdę. Stanowi zatem ciekawą opcję nie tylko dla seniorów, ale także dla osób, które ze względu na stan zdrowia muszą się oszczędzać lub tych, którzy codziennie dojeżdżają do pracy rowerem i nie chcą już od samego świtu wyglądać na zmęczonych. Rower ten okazuje się nieoceniony podczas długich tras. Na początku można rozpocząć swoją jazdę bez wspomagania, a kiedy przyjdzie zmęczenie, włączyć elektronikę. Długie rowerowe wycieczki są zatem na wyciągnięcie ręki. Należy zaznaczyć, że kupno roweru elektronicznego pozwoli nie tylko bez obaw o kondycję i korki na drogach dojechać do celu, ale da również szansę na zaoszczędzenie pieniędzy. Użytkownicy sprzętu nie muszą martwić się o miejsce parkingowe ani systematyczne odwiedzanie stacji benzynowej.