Kategorie
Finanse

Jak zaoszczędzić inwestując w system POS

POS Counter Printer Payterminal

Poprawne funkcjonowanie firmy to optymalizowanie wzajemnej relacji pomiędzy przychodami, a wydatkami. Poszukiwanie oszczędności oraz elementów, które pozwalają zmniejszać koszty to wyzwanie, przed jakim codzienne stają niemal wszyscy przedsiębiorcy. Zdarza się, że zaistnieje konieczność reorganizacji sposobu pracy. Nie zawsze jest to jednak niezbędne – czasem wystarczy po prostu trafiona inwestycja. Jedną z nich jest z pewności zakupu terminalu płatniczego wyposażone w system POS.

Czym jest system POS?

POS to skrót od angielskiego Point of Sales – określenia opisującego punkty wspierające sprzedaż. Tak naprawdę mianem tym określa się wiele różnych nośników reklamy BTL, ale już pojęcie „system POS” jest znacznie bardziej ścisłe. Odnosi się ono do systemów  wsparcia sprzedaży zainstalowanych przy stanowisku kasowym w punkcie handlowo – usługowym. Opisuje ono szereg udogodnień, z których mogą korzystać sprzedawcy i które pomagają im lepiej „sterować” sprzedażą. Z reguły system POS zainstalowany jest na specjalnej jednostce kontrolnej w postaci komputera PC, połączonego z kasą oraz innymi elementami. Integralną częścią całego tego zestawu jest również terminal płatniczy.

Osoba obsługująca stanowisko kasowe ma do dyspozycji m. in. informacje na temat stanu magazynowego produktu, dostęp do historii operacji czy możliwość wygenerowania faktury. Im większa różnorodność produktów, tym bardziej powinien być rozbudowany system POS. Dobrym przykładem jest oprogramowanie używane w restauracjach, gdzie sprzedawca może równocześnie przyjmować zamówienia i przekazywać od razu bezpośrednie dyspozycje do kuchni. To wszystko w ramach jednego, zintegrowanego systemu!

System POS – oszczędności i korzyści

Inwestycja w nowoczesne oprogramowanie do zarządzania sprzedażą przyczynia się przede wszystkim do usprawnienia procesów logistycznych wewnątrz firmy. Dzięki ograniczeniu obiegu gotówkowego możliwe staje się także poczynienie oszczędności związanych z koniecznością przechowywania gotówki w siedzibie firmy. Z racji tego, że płatność pojawia się na koncie przedsiębiorcy już kilka sekund po zaakceptowaniu transakcji, nie ma potrzeby późniejszego transportowania gotówki do placówki bankowej. A trzeba wiedzieć, że zazwyczaj wiąże się to z sporymi kosztami, wynikającymi z opłat dla firmy zabezpieczającej transport.

Oprócz oszczędności wynikających z usprawnienia obrotu w firmie pojawiają się również korzyści wynikające z poprawy wizerunku oraz rozszerzenia oferty. Klienci znacznie przychylniej patrzą na sklepy, które oferują łatwe i wygodne sposoby płatności. Dodatkowo, przedsiębiorca może łatwo wprowadzić kolejne, ciekawe udogodnienia. Wśród nich warto wymienić:

  • Cashback – usługa polegająca na wybraniu dodatkowej gotówki bezpośrednio z kasy sklepu
  • Doładowania prepaid – łatwa sprzedaż doładowań do kart wszystkich, popularnych sieci komórkowych.
  • Rozliczanie rachunków – klienci mogą zapłacić za swoje rachunki bezpośrednio u kasjera obsługującego stanowisko
  • Payback – opcja umożliwiająca realizację programów przyznających kupującym specjalne punkty payback, które przekładają się na dodatkowe profity w postaci zniżek lub odbioru darmowych gadżetów

Jak widać, system POS to nie tylko usprawnienia działania całego sklepu, ale też ciekawa inwestycja pozwalająca na zwiększenie zysków, poprzez  nową ofertę i poczynienie oszczędności.